KOLIBA NAŠA
Dobro došli u Kolibu našu...
KOLIBA NAŠA
Dobro došli u Kolibu našu...
KOLIBA NAŠA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KOLIBA NAŠA


 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zrakoplovi

Go down 
Autor/icaPoruka
sumrak
Kum
Kum
sumrak


Male Aquarius Join date : 14.10.2011
Age : 57
Lokacija : vukojebina...
Job/hobbies : danguba...
Humor : što je to...

Zrakoplovi Empty
PostajNaslov: Zrakoplovi   Zrakoplovi Emptypon 24 lis 2011, 19:51

Tijekom povijesti u mnogim kulturama diljem svijeta pojavljuju se prve naznake onoga što će se kasnije razviti u zrakoplovstvo. U ovome su ponajviše prednjačili Kinezi koji su razvili prve rakete, zmajeve, balone na topli zrak, te kao igračke i prve preteče helikoptera.
Suvremeni razvoj zrakoplovstva započinje 1783. prvim letom balonom braće Montgolfier u Francuskoj. Balon se ubrzo pokazao kao nepraktično prijevozno sredstvo jer je zbog svoje neupravljivosti isključivo bio prepušten sili vjetra i zračnim strujama. Ovome se kasnije doskočilo pojavom upravljivih balona ili cepelina.
Najveći doprinos razvoju aviona dao je Nijemac Otto Lilienthal koji je svojim letovima sa jedrilicama dao velik doprinos razvoju mehanike leta te konstrukcije zrakoplova, a njegov rad bio je inspiracija braći Wright za izradu prvih jedrilica, a kasnije i njihovog prvog aviona. Iako postoje brojne diskusije o prvom pogonjenom letu zrakoplovom težim od zraka jer su u isto vrijeme uspjehe u istraživanju imali brojni istraživači, danas je najšire prihvaćeno da su prvi upravljivi let zrakoplovom težim od zraka izvela upravo Braća Wright 17. prosinca 1903. sa svojim avionom Flyer I. Zrakoplov je doduše bio slabo upravljiv jer se upravljalo uvijanjem čitavog krila, što je kasnije riješeno ugradnjom pokretnih krilaca ili elerona. Svoj masivni razvoj zrakoplovstvo je doživjelo kroz period prvog svjetskog rata, gdje je po prvi puta uočena njegova mogućnost vojne uporabe za izviđanje, navođenje artiljerije, te na kraju i samog gađanja ciljeva na zemlji..
Zrakoplovom su se počeli prevoziti putnici, teret i pošta, te su zrakoplovi postajali sve veći i pouzdaniji. Prvi zrakoplovi koji su počeli prevoziti putnike na velike udaljenosti bili su upravo cepelini koji su svoj najveći razvoj doživjeli između dva svjetska rata. Vrijeme između dva rata bilo je plodonosno i za razvoj avijacije, te su obarani novi rekordi. Charles Lindbergh je prvi puta preletio Atlantski ocean avionom od New Yorka do Pariza, a ubrzo su se pojavili i putnički avioni koji su svojim performansama i brzinom leta počeli konkurirati cepelinima. Neposredno prije izbijanja 2. Svjetskog rata, nesrećom Njemačkog cepelina LZ 129 Hindenburg a i samim izbijanjem rata završilo je doba komercijalnog korištenja cepelina, i zrakoplovstvo se preusmjerilo gotovo isključivo na razvoj aviona.
Drugi svjetski rat je ponovo bio veliki pokretač u razvoju avijacije gdje su se pojavila nova tehnološka rješenja i razvoji poput mlaznog motora, helikoptera i raketa. Najutjecajniji znanstvenici na području aerodinamike bili su upravo Njemački znanstvenici koji su nakon završetka rata svoj rad nastavili u Sovjetskom savezu i Sjedinjenim državama, a njihova tehnološka rješenja i rad su direktno utjecali razvojem zrakoplovstva nakon drugog svjetskog rata, a rad Wernhera von Brauna u Sjedinjenim državama rezultirao je američkim raketnim programom te kasnijim slijetanjem na mjesec. Njemci su već prije rata napravili prvi helikopter te su ga tokom rata koristili u ograničenom opsegu, dok je rus Igor Sikorsky svojim radom u Sjedinjenim državama napravio prvi helikopter sa jednim nosećim rotorom koji je postao osnova razvoja današnjih suvremenih helikoptera.
Nakon drugog svjetskog rata uslijedio je masovan razvoj mlaznih motora kako u vojnom tako i u civilnom zrakoplovstvu. Američki probni pilot Chuck Yeager ušao je u povijest 14. listopada 1947 kao prvi čovjek koji je probio zvučni zid.
Razvoj interkontinentalnih balističkih projektila, koji se zasnivao na njemačkim istraživanjima na raketi V-2 kojom su u drugom svjetskom ratu gađali London, imao je za posljedicu i razvoj svemirskog programa u Sovjetskom savezu i Sjedinjenim državama. Tako su Sovjeti 1957. lansirali prvi satelit Sputnik u zemljinu orbitu, čime je započela svemirska utrka između Rusa i Amerikanaca, a 1961. je Jurij Gagarin postao prvi čovjek u svemiru. Nagli razvoj svemirskog programa rezultirao je time da su Amerikanci već 1968. poslali prve ljude u orbitu oko mjeseca, a 20.srpnja 1969 američki astronauti Neil Armstrong i Buzz Aldrin postali su prvi ljudi koji su sletjeli na mjesec.
Prvi Hrvatski zrakoplovaci bili su Ivan Bjelovučić i Dragutin Novak. Dragutin Novak je zrakoplovom konstruktora Slavoljuba Penkale prvi puta poletio 1910. godine s uzletišta u Črnomercu u Zagrebu.



izvor:http://hr.wikipedia.org/wiki/Zrakoplovstvo
[Vrh] Go down
sumrak
Kum
Kum
sumrak


Male Aquarius Join date : 14.10.2011
Age : 57
Lokacija : vukojebina...
Job/hobbies : danguba...
Humor : što je to...

Zrakoplovi Empty
PostajNaslov: Re: Zrakoplovi   Zrakoplovi Emptyned 11 pro 2011, 16:06

F-19 Stealth Fighter


Zrakoplovi Rvl04051
[Vrh] Go down
sumrak
Kum
Kum
sumrak


Male Aquarius Join date : 14.10.2011
Age : 57
Lokacija : vukojebina...
Job/hobbies : danguba...
Humor : što je to...

Zrakoplovi Empty
PostajNaslov: Re: Zrakoplovi   Zrakoplovi Emptyned 11 pro 2011, 16:08

Blackbird SR-71 ili tzv. crna ptica




Zrakoplovi 300px-Lockheed_SR-71_Blackbird
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zrakoplovi Empty
PostajNaslov: Re: Zrakoplovi   Zrakoplovi Emptypet 20 tra 2012, 15:47

Zrakoplovi 002boeing_747_8_teretni_zrakoplov
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zrakoplovi Empty
PostajNaslov: Re: Zrakoplovi   Zrakoplovi Empty

[Vrh] Go down
 
Zrakoplovi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
KOLIBA NAŠA :: TEHNIKA-
Forum(o)Bir: