Od rođenja pa do zrelih godina, naša se koža mijenja iz dana u dan. Promjene temperatura i godišnjih doba utječu na samu strukturu kože pa i ne čudi činjenica da iz prirodne masne kože nakon nekog vremena koža postaje suha.
U ljetnim danima posebno moramo voditi brigu o hidrataciji kože te je dovoljno hraniti. Zbog nedostatka vode, vezivno tkivo slabi, vlakna kolagena i elastina. Koža gubi elastičnost, postaje opuštena, naborana i beživotna. Bez obzira koliko tekućine unosimo u organizam, kožu s tim ne zadovoljavamo, stoga je potrebno da je nahranimo preparatima koji će poboljšati njenu hidrataciju.
Kvalitetna krema trebala bi da sadrži prirodni elemente: alge, esencijalne masne kiseline i antioksidanse poput vitamina C i E. Na regulaciju vlažnosti kože dobro djeluju i AHA (glikolna, mliječna i vinska), BHA (silicilna i limunska) i hijaluronska kiselina. Esencijalne masne kiseline (linolna, linoleinska i arahidonska) vrlo su važne za zdravlje kože jer predstavljaju dio strukture epiderma. Hidriraju je i znatno ublažavaju crvenilo i nadraženost, posebno kod akni i različitih kožnih ekcema.
Veliki postotak tih kiselina nalazi se u ulju koštica grožđa koje se koristi kao sastavna komponenta mnogih preparata za njegu kože jer sadrže i izuzetno jake antioksidanse. Vitamin C i vitamin E su jaki antioksidansi koji štite kožu od utjecaja slobodnih radikala iz atmosfere, ultraljubičastih zraka i sprječavaju njeno isušivanje. Nedostatak vitamina C uzrokuje gubitak vode u koži i smanjenu sintezu kolagena, što dovodi do stanjivanja kože i pojačane osjetljivosti. Vitamin E štiti masne kiseline od oksidacije.
Bitna je komponenta većine proizvoda zaštita od sunca koja sprječava nastanak sunčanih pjega i štiti kožu od preranog starenja. Pored svih ovih sastojaka, vaša krema bi trebalo sadržati i zaštitne faktore, sintetičke ili mineralne, kako bi spriječili dehidrataciju i fotostarenje. Ukoliko krema nema zaštitu, najbolje je dodatno nanijeti zaštitni faktor na lice.